Tuesday, April 16, 2024


Wszystko o rysowaniu węglem

Nie wiadomo, kto i kiedy po raz pierwszy podniósł węgiel z wygasłego ogniska i zaczął malować. Musiało się to stać…

By Copywriter , in Pisanie i rysowanie , at 21 września, 2021

Nie wiadomo, kto i kiedy po raz pierwszy podniósł węgiel z wygasłego ogniska i zaczął malować. Musiało się to stać na samym początku początków ludzkości. Mimo wielowiekowej historii węgiel drzewny do dziś nie stracił na popularności.

Węgiel do rysowania jest bardzo prosty w produkcji. Pęczek gałązek wierzby, brzozy lub orzecha włoskiego maczano w glinie i kładziono na rozpalony węgiel drzewny. Węgielki miały różne kształty, okrągłe i fasetowane. Były one wykonane w różnych długościach i grubościach, a wzory były zarówno duże, jak i małe. Dziś, oczywiście, nie ma potrzeby samodzielnego wytwarzania węgla drzewnego. Można kupić gotowy węgiel drzewny do rysowania.

Rodzaje węgli do rysowania

Węgiel do rysowania występuje w dwóch odmianach: zwykły węgiel drzewny i węgiel drzewny prasowany. Prasowany węgiel drzewny jest czarniejszy i bardziej tłusty niż węgiel drzewny. Wykonany jest z węgla drzewnego w proszku (z wykorzystaniem najczarniejszych gatunków), przy użyciu kleju roślinnego jako środka wiążącego. Prasowany węgiel drzewny sprzedawany jest w postaci pałeczek i występuje w trzech stopniach twardości.

Węgiel prasowany, podobnie jak węgiel drzewny, wymaga utrwalenia. Choć na papierze jest nieco lepszy.

Papier do rysowania węglem drzewnym

Dobrym pomysłem jest użycie szorstkiego papieru do węgla drzewnego, ponieważ węgiel drzewny kruszy się, gdy jest idealnie gładki. Możesz użyć papieru pastelowego lub specjalnego papieru do węgla drzewnego. Ciekawy efekt scenograficzny można uzyskać używając papieru akwarelowego – skorupki jaj, płótna, lnu. Można też użyć ciężkiego papieru rysunkowego po przetarciu go twardą gumką. Ciekawe prace można wykonać również na papierze barwionym w masie, który można pokryć białą kredą lub pastelami.

Papier jest przymocowany do deski, wstępnie zwilżonej wodą. Po wyschnięciu papier jest równomiernie rozciągnięty i wygodnie się na nim pracuje.

Sposoby rysowania węglem drzewnym

Z węglem drzewnym można pracować na dwa sposoby.

Pierwsza metoda to po prostu rysowanie za pomocą linii, kreski. Metoda ta jest zbliżona do pracy z ołówkiem. Węgiel do rysowania daje możliwość rysowania linii o różnych kolorach i grubościach. Aby narysować wystarczająco cienkie linie, węgiel drzewny jest ostrzony ukośnie na krawędzi papierem szmerglowym. Nie da się go naostrzyć jak ołówka: środkowa część gałązek jest bardzo luźna i łatwo się łamie.

Druga metoda polega na dużym zastosowaniu tonacji, szerokim kładzeniu cieni i tła. Aby to zrobić, węgiel drzewny jest umieszczony płasko na papierze, co ułatwia pokrycie dużych powierzchni. Ewentualnie, po opracowaniu bardzo szczegółowego rysunku, pocierają go dłonią. Następnie narysuj ponownie, rozjaśniając najbardziej oświetlone obszary.

Podczas rysowania węglem drzewnym używa się różnych pasteli, wykonanych z zamszu, papieru lub cienkiej skóry. Żłobienia to ciasne wałki z zaostrzonymi końcówkami, które pozwalają na rozjaśnianie bardzo małych powierzchni. Jako podkładki płaskiej można również użyć sztywnej gumki ze spiczastym końcem. Jeśli chcesz spłaszczyć wystarczająco dużą powierzchnię, możesz użyć płatków kosmetycznych.

Comments