Sunday, June 4, 2023


Mizofonia – co warto wiedzieć o tym zaburzeniu?

Każdy człowiek na co dzień zmuszony jest do odbierania wielu różnych bodźców dźwiękowych. Jest to po prostu nieuniknione. Niektórzy jednak…

By Copywriter , in Ciekawostki Uncategorized , at 13 lipca, 2021

Każdy człowiek na co dzień zmuszony jest do odbierania wielu różnych bodźców dźwiękowych. Jest to po prostu nieuniknione. Niektórzy jednak zmagają się z pewnymi zaburzeniami dotyczącymi ich odbierania. Takim zaburzeniem jest m.in. mizofonia. Chociaż dotyczy ona narządu słuchu, to u osób dotkniętych tym problemem słuch pracuje prawidłowo. Czym w takim razie jest mizofonia? Jakie są jej przyczyny? Czy można ją wyleczyć?

Czym jest mizofonia i jak się objawia?

Mizofonia często nazywana jest też SSSS, co jest skrótem od wyrażenia (z j.ang.) selective sound sensitivity syndrome, które dosłownie oznacza syndrom nadwrażliwości na określone dźwięki. Osoba dotknięta tym zaburzeniem odczuwa negatywne emocje pod wpływem niektórych bodźców dźwiękowych. Inaczej mówiąc, ludzie cierpiący na mizofonię mają bardzo niską tolerancję na bodźce słuchowe.

Dźwięki, które wywołują negatywne emocje, mogą być różne. U każdego człowieka może to wyglądać zupełnie inaczej, ponieważ każda osoba ma swój indywidualny zestaw „znienawidzonych” odgłosów. Można jednak wyróżnić kilka sygnałów akustycznych, które u wielu osób dotkniętych mizofonią wywołują negatywne emocje. Są to m.in.:

  • mlaskanie,
  • pociąganiem nosem,
  • chrapanie,
  • przełykanie,
  • żucie gumy,
  • kichanie.

Pierwsze objawy nadwrażliwości na niektóre dźwięki pojawiają się już w dzieciństwie, a z czasem zaburzenie nasila się, a także zwiększa się liczba drażniących sygnałów akustycznych. Mizofonia to poważna dolegliwość, która może obniżać komfort życia i doprowadzić do wycofywania się z sytuacji towarzyskich. Emocje, która odczuwa osoba dotknięta zaburzeniem to rozdrażnienie, złość, silne poczucie dyskomfortu, lęk, a nawet ataki paniki. Dodatkowo może pojawić się agresywne zachowanie w stosunku do osoby wydającej drażniące dźwięki.

Jakie są przyczyny mizofonii?

Przyczyny mizofonii wciąż nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że nie ma to nic wspólnego z zaburzeniami słuchu. Obecnie trwają badania dotyczące tego tematu, ale hipotezy najczęściej mówią o zaburzonej czynności ośrodków słuchowych mózgu, które są odpowiedzialne za odbiór dźwięków. Warto wspomnieć, że badania przeprowadzone przez naukowców z angielskiego Uniwersytetu w Newcastle wykazały, że u osób cierpiących na mizofonię występują inne reakcje płata czołowego.

Wiadomo również, że ryzyko wystąpienia tego zaburzenia jest większe u osób cierpiących na migreny, autyzm, zespół stresu pourazowego, boreliozę, zespół Williamsa i zapalenie opon mózgowych.

Czy mizofonię można wyleczyć?

Obecnie nie istnieją środki farmakologiczne, które mogłyby wyleczyć mizofonię. Osoby dotknięte tym zaburzeniem muszą radzić sobie zatem w inny sposób. Niektórzy korzystają ze stoperów, które wygłuszają dźwięki z otoczenia. Pomocna może okazać się również terapia u psychologa, zwłaszcza przeprowadzana w nurcie poznawczo-behawioralnym. Oprócz tego do leczenia mizofonii wykorzystuje się również terapię szumów usznych oraz techniki relaksacyjne. Wybór odpowiedniej metody zależy od konkretnego przypadku.

Comments