Wednesday, May 29, 2024


Czy warto kupować pralki używane?

W każdym domu często używanym urządzeniem jest pralka. Jeśli jest wykorzystywana na co dzień, zazwyczaj kupowany jest sprawdzony model, aby…

By Copywriter , in Ciekawostki , at 20 stycznia, 2022

W każdym domu często używanym urządzeniem jest pralka. Jeśli jest wykorzystywana na co dzień, zazwyczaj kupowany jest sprawdzony model, aby mógł służyć przez wiele lat. Wiele osób decyduje się na zakup i zaopatrzenie się w pralkę używaną. Można to zrobić dużo taniej, a w razie potrzeby szybko wymienić na lepszy model. Podczas wybierania pralki używanej trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Technologia i rok produkcji

Pierwszym ważnym czynnikiem jest rok produkcji pralki. Technologia rozwija się bardzo szybko i co kilka miesięcy na rynku pojawiają się nowe modele. Na rynku można znaleźć pralki używane, które nie są zużyte i będą działać równie dobrze, co fabrycznie nowe urządzenie. Aby było to możliwe, należy sprawdzić stan pralki oraz w miarę możliwości sposób, w jakim była używana. Przy dużej rodzinie pralka będzie eksploatowana zupełnie inaczej niż w kawalerce, gdy swoją odzież pierze tylko jedna osoba.

Sposób załadunku prania

Pralka używana może być ładowana z góry lub od przodu. W związku z tym będzie zajmowała różną ilość miejsca, a także będzie można ją umieścić blisko ściany lub w rogu łazienki. Urządzenie wolnostojące można zamontować w dowolnym miejscu, natomiast pralka do zabudowy musi mieć wymiary pasujące do blatu kuchennego. Wymiary pralki wyznacza pojemność bębna, którą producenci podają zwykle w kilogramach. Większość popularnych modeli mieści się w przedziale od 3 do kilkunastu kilogramów.

Zużycie wody i energii elektrycznej

Jeśli pralka ma być wykorzystywana często, ważna jest klasa energetyczna. Będzie wtedy zużywała mniejszą ilość nie tylko prądu, lecz także wody. Informację o klasie energetycznej można znaleźć na naklejce z przodu obudowy lub w dołączonej instrukcji obsługi. Najbardziej oszczędne pralki mają klasę A, a urządzenia działające najmniej efektywnie mają symbol G. Do litery A mogą być dodawane znaki plusa, która oznaczają jeszcze większą energooszczędność na przykład A++.

Przydatne funkcje dodatkowe

Pralki używane mogą być wyposażone w większą lub mniejszą ilość funkcji dodatkowych. Warto zwrócić uwagę na takie mechanizmy, jak np. pranie za pomocą pary wodnej lub usuwanie sierści zwierząt domowych. Wiele modeli ma zabezpieczenie przed dziećmi oraz opóźnianie startu. Pozwala to określić godzinę rozpoczęcia prania – nawet do 24 godzin. Inne ważne funkcje to regulacja temperatury, obrotów podczas wirowania, możliwość ustawiania dodatkowego płukania oraz program prania ręcznego.

Pralki używane mogą służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Warunkiem jest ich prawidłowa eksploatacja i przestrzeganie zaleceń producenta. Warto szukać modeli, które mają długą gwarancję producenta. Można wtedy uniknąć kosztownych napraw i długo cieszyć się sprawnie działającym urządzeniem.

Comments